prírodných vied.
Neformálne prostredie, skvelá prednáška, podnetná diskusia už 26.03.2019 o 18,00 v bare Partizáni. v Trnave.
IČO: 35 921 528, DIČ: 2021964604
IČ DPH: SK2021964604.
Testy otcovstva: +421 948 627 273
Administratíva: +421 2 4319 1912
Odborné konzultácie: +421 2 4524 1268
Email: dnatest@dnatest.sk, info@ghc.sk
IBAN: SK11 1100 0000 0026 2170 1853, SWIFT: TATRSKBX
Tematický rozhovor nášho kolegu Mgr. Mariana Baldoviča, PhD. v HN Science
Zaujímavý rozhovor nášho kolegu doc. RNDr. Vladimíra Feráka, CSc. ku dňu otcov na portáli Veda na dosah
Zaujímavý článok na iZdravie.sk s komentárom nášho riaditeľa RNDr. Michala Konečného, PhD.
Analýza archaickej DNA
Na to, aby veda dokázala predpovedať budúci vývoj, potrebuje poznať minulosť. Vedný odbor archeogenetika sa zaoberá výskumom a analýzou archaickej DNA.
„Je to DNA, ktorá sa nachádza v archeologickom alebo inom historickom, prípadne muzeálnom materiáli organického pôvodu. Nemusí ísť len o ľudské kostrové pozostatky, ale aj o zvyšky potravy, semien, oblečenia, zubného kameňa, fosílií alebo pôdy,“ hovorí Marián Baldovič z Katedry molekulárnej biológie Univerzity Komenského v Bratislave.
Do pôsobnosti archeogenetiky patrí aj analýza DNA vzoriek súčasných ľudí a formovanie antropologických aj evolučných hypotéz.
Univerzita Komenského vznikla pred sto rokmi, Prírodovedecká fakulta pred osemdesiatimi rokmi. Na oslave jubilea odznela začiatkom októbra skvelá prednáška docenta Vladimíra Feráka, ktorú s láskavým dovolením autora uverejňujeme.
Celý článok nájdete tu.
Existuje celý rad dedičných, mnohokrát až raritných ochorení, ktoré sa pri odovzdávaní genetickej informácie z generácie na generáciu môžu prejaviť. No netreba hneď uvažovať o najrôznejších diagnózach, gény v sebe ukrývajú omnoho viac. Sú súčasťou DNA, ktorá rozhoduje o našej jedinečnosti – a tá je ukrytá v každej bunke ľudského tela.
Od svojich rodičov každý zdedil vlastnú zbierku génov vrátane tých chybných, ktoré sa však nikdy nemusia prejaviť. Napríklad mutáciu génu spôsobujúca rakovinu prsníka či vaječníkov. Pretože ani fakt, že ho analýza DNA odhalí, neznamená najhoršiu správu. Taká žena rakovinu nikdy dostať nemusí, ale až so 70% pravdepodobnosťou môže.
„V prípade výskytu symptómov dedičného
"Tak ako neexistuje konkrétny gén pre IQ, telesnú výšku alebo krvný tlak, neexistuje ani pre homosexualitu. Je to dané tým, že ide o polygénne podmienený znak, to znamená, že zaangažovaných je veľké množstvo DNA úsekov, a až na niekoľko málo elementov ich nevieme presne identifikovať," hovorí Ferák.
Prednáška nášho kolegu doc. RNDr. Vladimíra Feráka, CSc. v rámci:
Jedna z fám je, že kosti, ktoré našli v hrobe, nepatria členom cárskej famílie. Takéto hlasy idú aj z oficiálnych miest, veď už výbor zriadený pravoslávnou cirkvou nesie názov Patriarchálny výbor pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov - čiže už v názve spochybňuje objavené pozostatky. „Veda má na to jednoznačnú odpoveď. Už pri nájdení pozostatkov viaceré indície naznačovali, že by mohlo ísť práve o rodinu posledného ruského cára, konkrétne miesto uloženia a stav pozostatkov, platinové časti chrupu, projektily aj individuálny vek a pohlavie jedincov. Analýza DNA z nájdených pozostatkov jednoznačne potvrdila autenticitu tohto nálezu. Šlo o viacero nezávislých analýz tímov zložených z medzinárodne uznaných odborníkov,“ hovorí Marián Baldovič
Takúto prednášku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského ešte asi nemali. Fakty, ktoré sa učíme na základných a stredných školách a na ktorých stojí naše vnímanie histórie, sa menia od základov. Neprichádza s tým však žiadny nový unikátny objav vykopaný z hĺbky zeme či nájdený rukopis. Zemetrasenie prináša DNA. Presnejšie, archeogenetika. Na Slovensku sa jej venuje vedec MARIAN BALDOVIČ (38) ...
Aj keby jestvovali starí Slováci, geneticky by sme neboli ich väčší dedičia ako trebárs Maďari. Genetik MARIAN BALDOVIČ vraví, že spájať gény s národnosťou nemá zmysel.
Genetika je veľmi širokou disciplínou s mnohými špecializovanými oblasťami, ale aj atraktívnymi zákutiami. Americké kriminálne seriály, spájanie hollywoodskych hviezd s genetickými vyšetreniami či túžba poznať svojich predkov popularizujú genetiku čoraz viac aj medzi laickou verejnosťou. Rozhodli sme sa pootvoriť dvere trinástej komnaty a porozprávať sa s odborníkom na genealógiu a forenznú genetiku – docentom Vladimírom Ferákom.
„Keďže ľudská DNA sa skladá z troch miliárd báz, a priemerne v každej tisícej (103) báze sa dvaja jedinci od seba odlišujú, medzi dvomi ľuďmi musíme očakávať približne 3 milióny (3 x 109 : 103) odlišností v sekvencii DNA. To je postačujúci počet odlišností na jednoznačnú identifikáciu každého jedinca,“ vysvetľuje doc. RNDr. Vladimír Ferák, CSc., ktorý už 25 rokov pôsobí ako súdny znalec z odboru genetika, odvetvie analýza DNA.
Je naozaj pravdou, že až štvrtina mužov nie sú otcami detí, ktoré vychovávajú? Dá sa analyzovať DNA tak rýchlo, ako v seriáloch CSI? O tom, ale aj bezpečnosti GMO potravín a vplyve prostredia na našu DNA sa so známym genetikom doc. VLADIMÍROM FERÁKOM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.
Identifikácia DNA neslúži len na dolapenie zločincov, akým bol napríklad Ondrej Rigo.
Ľudia si bežne dávajú robiť genetické testy na určenie otcovstva aj toho, či bude ich bábätko zdravé. Je naozaj pravda, že až štvrtina mužov nie sú otcami detí, ktoré vychovávajú? Dá sa analyzovať DNA tak rýchlo ako v seriáloch CSI? O tom, ale aj o bezpečnosti GMO potravín a vplyve prostredia na našu DNA sa so známym genetikom docentom VLADIMÍROM FERÁKOM (79) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.
Správa o tom, že sa narodilo dieťa s génmi od troch rodičov, obletela zemeguľu koncom minulého roku. Genetické manipulácie sa v posledných rokoch približujú k hranici zakázaného územia. O tom, na čo sú takéto postupy dobré, ale aj o genetickom stopovaní našich prapredkov sa rozprávame s genetikom Vladimírom Ferákom.
Forenzný genetik a molekulárny biológ, ktorý ako prvý a jediný Slovák prešiel školením DNA v americkej akadémii FBI. Je zakladateľom kriminalistickej DNA analýzy na Slovensku a súdnym znalcom v odbore genetiky. S hosťom Anjelov strážnych Jánom Matušekom sa rozprávala Alena Heribanová
Je to chlapec, má päť mesiacov a „vznikol“ v Mexickom laboratóriu, aby sa jeho tvorca vyhol trestnému stíhaniu - keďže Amerika tieto techniky zakázala. Dieťa má totiž v sebe genetické informácie od troch rodičov.
Video: Uznávaný genetik, docent Vladimír Ferák z GHC Genetics sk, s.r.o. popisuje technológiu „troch rodičov“.